نون داغ شانس داغ


http://uupload.ir/files/r6fr_1446784118_ct-0032.jpg
بلیط های «بخت آزمایی» یا «اعانه ملی» که در دهه های40 و  50شمسی قبل از در ایران منتشر می شد ظاهرا با هدف جمع  آوری مبلغی از مردم برای هدفی خاص (مثل کمک به فقرا) فروخته می شد . برای تشویق مردم به خرید این بلیط ها با قرعه کشی ، جوایزی به برندگان داده می شد.

روش کار به این شکل بود که تعداد فراوانی  بلیط با شماره سریال خاص درسراسرایران منتشر می شد .علاوه برکسانی که درخیابان به فروش آن ها مشغول بودند ، در دکه های مطبوعاتی نیزبلیط ها به فروش می رسید. پس از قرعه کشی کسی که بخت یارش بود جوایزی را دریافت می کرد.

روال کاربه این شکل بود که جایزه شماره اول سمت راست اندک بود(حدود50یا100ریال)وجایزه ها برای عددهای دورقمی ، سه رقمی و... همچنان اوج می گرفت تا به هفت شماره جایزه ویژه می رسید.

جوایزقهرمان شانس هرهفته متفاوت بود که عبارت بودند از: دویست هزارتومان (قیمت اتومبیل پیکان 17هزارتومان بود) ، هم وزن برنده سکه ، یک پیکان پرازاسکناس، هفت سین طلا و...

خواب دیدن

شاطرنانوایی بود که عشق بلیت بخت آزمایی داشت. یک شب خواب می دید مثلا عدد459برنده 100تومن شده است درشهربه همه بلیت فروش ها، سفارش می داد هرچه بلیت که  شماره سمت راست آن به عدد  459 ختم می شو برایش بیاورند.

ساعت وروز قرعه کشی

شاطر، صبح روزچهارشنبه درکنارتنورنانوایی شماره بلیت هارا روی مقوایی می نوشت ودرکنارتنورمی چسباند . درساعت قرعه کشی (4بعدازظهر)پخت راتعطیل می کرد. مراسم قرعه کشی که آن هم با صدایی جذاب وگیرای «مستجاب الدعوه»  ازرادیومستقیم پخش می شد:

بلیط هایی که هفت رقم آن ها به شماره فلان ختم می شود برنده هفت سین طلا...

بخت با شاطر بود یا نبود؟

شاطرنذر کرده بود که اگر بلیتش برنده جایزه ویژه شود کت وشلوارش را در تنور بیندازد و بسوزاند و با شلوارک ، زیرپوش ، پیش بند کار و دمپایی (لباس موقع کارش) از وسط خیابان به خانه اش که حدود2کیلومتر است برود.

در چهارشنبه ای همای سعادت روی شانه اش می نشیند و برنده جایزه ویژه می شود. کت وشلوار در آتش تنورانداخته وبا همان وضعیت راهی خیابان می شود که به قول خودش نذرش را ادا  کند .پس ازساعتی به مغازه برگشته ، هرچه به دنبال بلیت می گردد اثری از بلیت نمی بیند چراکه برگه شانس (بلیت بخت آزمایی)در جیب کت یا شلوار داخل  تنور رفته ، سوخته بود.

  چاپ شده درهفته نامه سیاحت شرق 19تیر96


تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1396 | 05:52 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.