خانواده ای که ازآب طلا می گیرند

http://uupload.ir/files/ggg9_6666666666666.jpgمی گویند:«دوست داشتن نگاه کردن به هم نیست بلکه نگاه کردن به یک هدف است ». خانواده «صادق» هدفی دارند که برای دسترسی به آن تمام تلاش خود را به  کار برده اند . مادری که مربی دو فرزند دخترش بوده و پدری که با همراهی مادر در تلاش برای حامی مالی بودن ازهیچ کوششی درراه ورزش شنا کوتاهی نکرده اند.

 دردفترتحریریه ادب خانوادگی اجازه نمی داد که غزل ، ثنا وثمن  صادق قبل از مادر (مهنازسلیمانی) صحبت کنند با مربی اخلاق و ورزش آنها این سئوال مطرح شد

رشته تحصیلی شما  و افتخار آفرینی هایی که داشتید؟

مدرک تحصیلی ام را در رشته تربیت بدنی از دانشگاه رشت گرفتم  .در کنارمدال طلای کشوری درشنای قورباغه دررده بزرگسالان  انبوهی از مدال های طلا، نقره وبرنز دارم ولی بزرگ ترین افتخارم تربیت فرزندانی است که عاشق ورزش هستند دررشته های مختلف فعالیت دارند ولی رشته اصلی آنها شناست .

سال 70 دررشته المپیاد دانشجویی رتبه سوم کشوری را داشتید وسالیان سال است مربی این رشته اید باورهم دارید که همه ورزش ها مفیدند از تاثیر ورزش شنا بر روی بدن  بگوئید:

با شناکردن  استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذیری مفاصل  شانه و مچ پا بیشترمی شود که این کار ها ، احتیاج بدن را به دستگاه انتقال اكسیژن افزایش می دهد .

باتوجه به این که  دورانی دانشجو بودید و دانشجو هم در خانه دارید توصیه تان به دانشجویان  ؟

توصیه ای که به دانشجویان دارم این است  که دوران تحصیل دانشگاه بهترین فرصت برای کسب روحیه بهتر با پرداختن به ورزش شنا خواهد بود.

بسیاری ازافراد ، تن به ورزش نمی دهند  شاید یکی ازعللش به خاطر عرق کردن زیاد باشه ، درورزش شنا این مشکل  وجودندارد

علل مختلفی موجب شده عده ای به ورزش علاقه نشان ندهند مثلا گروهی ازکوفتگی عضلانی ، گرفته شدن ماهیچه ها، نگرانند، عده ای عاجز از هزینه ورزشی هستند . ولی هزینه کردن درورزش  ، تضمین سلامت و شادابی است . همانطورکه گفتید گروهی به خاطرعرق کردن زیاد ، علاقه ای به ورزش ندارند که دراین ورزش به دور ازتعرق ، نشاط وشادی ناشی ازشنا را راحت حس می کنند.

اجازه بدهید این سئوال را ازسمن بپرسیم که رشته تحصیلی اش تجربی است .افزایش بازده قلب ، کاهش ضربان آن را موجب می شود چون هرچه قلب کمتربزنه ، انسان سلامت وطول عمربیشتری خواهدداشت ؟

بله  ، علاوه بر این ورزش شنا ، موجب افزایش كیفیت خون از نظر حمل مقدار بیشتری اكسیژن ذخیره شده می شود ومقدار بیشتری گلیكوژن در جگر و ماهیچه ها و افزایش تعداد میتوكندری ها در تارهای ماهیچه ای خواهد شد که موجب تضمین سلامت بیشتراست.

کسانی که به ورزش شنا می پردازند اطلاعات آنها ازفیزیولوژی بدن هم زیاده ؟

اصولا همه ورزشکاران باید اطلاعاتی ازاثرات ورزشی که انجام می دهند روی بدن خود داشته باشند وچون تحصیلات مامان  دراین رشته بوده ، اطلاعاتی دراین زمینه به همه ما داده اند.

سئوال بعدی را ازغزل بپرسیم که به گفته خودش  ۱۹ سال دارد که از5سالگی با مربی گری شما شروع کرده و33مدال طلا و کلکسیونی ازمدال های نقره وبرنزدارند استقبال از ورزش شنا چند سالی ست که نسبتا خوب شده دلیلش را درچه می دانید؟

تاحدودی زیادشدن استخرهای شنا، موثربوده ولی امروزه بسیاری ازمردم به این آگاهی رسیده اند که آب درمانی ، شعبه فعالی درپزشکی است . امروزه به علت نشستن مدام افرادپشت میزکار، اتومبیل  و... دچار دیسک کمر و گردن هستند و به تجربه  باورشان شده که  ورزش شنا، این بیماری قرن ما را به خوبی درمان می کند. حتی کسانی که براثرتصادف ، قسمتی ازپا، گردن ، دست و کمرشان آسیب دیده ورزش های دیگر را نمی توانند انجام دهند در استخر و با شنا توانسته اند در بهبود سریع این معضلات تلاش کنند.

چه توصیه هایی به علاقه مندان شنا دراستخر دارید؟

هرورزشی وسایل خودش را لازم دارد دراین ورزش هم وسایلی چون ، عینک ، گوشی ، دماغی ضروری است ولی نکات دیگری راهم بایدرعایت کنند . مواردی پیش آمده که که گاهی رعایت نکردن آن ها موجب اتفاقات دردناکی شده است .

این موارددردناک  ورعایت احتیاط را  ازسمن بپرسیم که با 16سال سن از6سالگی شروع کرده وتا امروز12مدال طلا ، 7نقره و 5 برنز فقط در شنا گرفته  

توصیه های غریق نجات ها بایدجدی گرفته شود .شناکردن درعمق مناسب  رارعایت کنند . خودداری از دویدن در محیط استخر، اجتناب از بازی و شوخی های خطرناك (مانندسردوستی رابه مدت طولانی زیرآب نگه داشتن )  که گاهی می تواند ایمنی افرادرابه خطر بیندازد بسیار ضروری است.

شما علاوه برورزش دررشته های مختلف ، درسال دهم دبیرستان تیزهوشان درس می خوانید ، ورزش وقت گیرنیست ، به نمرات درسی شما لطمه نمی زند ؟

تا تعریف ما ازورزش چه باشد ؟ برای وقت گذرانی یا یک جور غرور به دست آوردن ؟ اصولا باید به این باور برسیم که ورزش حرکت و زندگی است . سازنده ترین تفریح  ، ورزش ،  بخصوص شناست باید به این باوربرسیم که ورزش وقت گیر نیست ، وقت سازبوده وهست . ورزش توان وانرژی ، احساس آرامش بیشتری برای درس خواندن می دهد.

با این پاسخ باید از مادر پرسید که این ورزش برای بانوان تا چه اندازه مفید است؟

درتائید صحبت های دخترم ، باید بگویم ، مادری که ورزش می کند، نسلی قوی ، تربیت خواهدکرد ، نسلی که سلامت آینده را تضمین می کند  . امیدوارم بانوان ، این سخن من را بپذیرند که تا زنان جامعه ما به ورزش گرایش پیدا نکنند ورزش ما مردمی نخواهد شد وزمانی که ورزش ما مردمی شود جامعه ای آرام ، خواهیم داشت .

مادری که ورزش می کند نسل قوی آینده را تضمین خواهد کرد و تا زنان جامعه  ما، به ورزش گرایش پیدا نکنند ورزش ما مردمی نخواهدشد . مربیان زیادی داشتم ولی خانم سعیدی جمله زیبایی راهمیشه مطرح می کرد که فراموش نمی کنم :«حاصل همگانی شدن ورزش ، بالاتر از درآمد نفت است چراکه ورزش پیشگیری ازبسیاری بیماری هاست . »

ثنا صادق ۱۲ ساله که ثبت کسب ۳ طلا و ۳ برنز در مسابقات شنا ، را در کارنامه دوران کودکی اش دارد با اجازه مادر به این سئوال پاسخ می دهد که برای جذب دانش آموزان به این ورزش چه بایدکرد؟ چنین پاسخ می دهد:

وقتی در خونه ای سازی مانند «ویلون» باشه ، اگراعضای خانواده  5 نفرباشند یکی از اون ها یک روز ویلون را برداشته شروع به کشیدن آرشه می کند .صدای آن ممکن است اورا تشویق کند وناگاه در زمانی اندک به یادگیری آن می پردازد. چرا؟ چون ویلون دردسترس بود .

ازسئوال جدا که نشدید؟

نه ، جدا نشدم . خیرین زیادی داریم که برای دارو و درمان بیماران ، جراحی های فراوان به ساخت درمانگاه های خیریه ، بیمارستان هایی  اقدام می کنند چه اشکالی دارد که درشهرو دراستان بزرگ ما خیرین ، اقدام به ساخت سالن های ورزشی واستخرشنا کنند ؟ کمبوداستخر، موجب می شود خیلی ها نتوانند ازاین ورزش خوب بهره ببرند.

شما که بااین نگاه متفاوت به ورزش نگاه می کنید انتظارتان هم ازصداوسیما باید جوردیگری باشد.

چقدر خوب است دربرنامه های صداوسیما ، به جای اینکه ازمن بپرسند چندمدال داری ؟ چقدر دراین ورزش مهارت کسب کردی ؟ از اخلاق درورزش صحبت کنند، ازمعرفت در ورزش حرف بزنند اززندگی ورزشکارانی حرف بزنندکه باورزش سلامت خود وخانواده شان راتضمین کرده اند.

سئوال پایانی ازشما جویندگان طلا  را مادر به نمایندگی پاسخ دهند که از این مصاحبه راضی بودید ؟ چه آرزویی دارید ؟

فرصت مناسبی بود برای بیان آرزویمان : سلامتی برای جامعه ایرانی وموفقیت ما  در راه کسب مدال های بیشتر طلا ازآب  تا  در برابرمردم استان سربلندتر باشیم.


  چاپ شده درهفته نامه سیاحت شرق 19تیر96

تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1396 | 05:48 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.