در شب شعر ضیافت واژه ها. . .

http://uupload.ir/files/27f5_flkj_111111111111111111111.jpg


ماه رمضان با تمام خیر و برکتی که داشت به پایان رسید ولی این ماه برای فرهنگ و ارشادی ها ، امسال یک شور و حال دیگری داشت. شور حالی برخاسته از شوق و اشتیاق برای اجرای برنامه های این ماه که در قالب جشن رمضان تدارک دیده شده بود و به تبع هر شهرستان برنامه هایی در خور و در حد توان و وسع خود به اجرا گذاشت که می توان از این برنامه ها به برگزاری شب شعر ها اشاره داشت.
با نگاهی به وبلاگ شخصی دوست و استاد ارجمندم جناب آقای سیدی زاده (بجنورد 1400 ) ، گزارش برگزاری شب شعر ضیافت واژه ها رو دیدم و خواندم و از اینکه شب شعری با این محتوا و حضور شاعران قوی و برجسته تشکیل شده بود بسیار خرسند شدم ولی یک نکته ناگفته و نانوشته در این شب شعر مرا واداشت تا به نگارش این مطلب بپردازم.
بدون شک شعر امروز خراسان شمالی مدیون شاعران پیشکسوت و قهاری چون آقاین روشان ، رضوانی ، فرخی و ... و خانم ها درتومیان ، برهمند و شیرین زبان و ... است ولی تا بحال آیا شده این عزیزان در طول این چند سال آخر سری به انجمن ادبی عارف بجنوردی زده باشند و از کم و کیف آن مطلع شوند و یا در انجمن های دیگری زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت کنند ؟ علی رغم اینکه برخی عضو شورای شعر استان هم هستند.
حداقل من که ندیدم و برای سند این حرفم وبلاگ بجنورد 1400 را گواه می گیرم که چندین سال است گزارش های منظم هفتگی را در روزهای سه شنبه بر روی سایت قرار می دهد و متاسفانه نام و نشانی از این بزرگان در این انجمن دیده نمی شود.
این در حالی است که شاعران زیادی در این انجمن فعالیت دارند که شاید برخی دارای اشعار قوی نباشند ولی حضور این افراد مایه دلگرمی و استواری انجمن است و جای سوال است که چرا شاعران مطرح که اسامی این بزرگواران در بالا ذکر شد در این انجمن (عارف بجنوردی) شرکت نمی کنند ؟
اگر آن را در خور شان خود نمی دانند و یا شعر شاعران در سطح آنان نیست ،با حضور خود، شان و منزلتی به انجمن داده تا بار دیگر با حضور این بزرگواران شاهد رونق انجمن ادبی عارف باشیم و شاعران نوپا و تاره کار را از راهنمایی های ارزشمند خود بهره مند سازند.
و یا اگر ........ که مسلما خود بهتر می دانند
.

من در شب شعر ضیافت واژه ها فقط یک یا دوچهره از انجمن ادبی عارف بجنوردی را دیدم و ما بقی از کسانی بودن که عضو فعال انجمن نبوده و تا الان هم نیستن و خود در انجمن های دیگری تحت نظارت حوزه هنری دارای مسئولیت بوده و در آنجا مشغول فعالیت می باشند.
شاید این گفته مطرح شود که مهم نفس شعر است و لزومی ندارد همه از یک انجمن باشند . بله منم هم موافقم ولی این در صورتی است که انجمن های فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح شهر بجنورد و دیگر شهرستانها از رونق نیفتند. در حالی که در برخی از شهرستان ها انجمن ادبی تعطیل و غیر فعال می باشند و یا اگر هم فعال باشند از رونق و اقبال برخوردار نیستند و بهتر است شورای شعر استان که هیچ کدام در انجمن های ادبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت نمی کنند فکری به حال این امر داشته باشند.
رضا یزدانی
کارشناس فرهنگیتاریخ : دوشنبه 8 خرداد 1396 | 05:04 ب.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.