بر کوه مهربانی و گنجینه ای از هنر تکیه دارم

http://uupload.ir/files/5pns_vdg_img_3765.jpg


سیدی زاده  . انسان هایی دراطراف ما هستند که نه تنها طول عمر مفیدی دارند بلکه از عرض عمرشان نیز به طور کامل استفاده کرده اند. «فائزه حسین زاده» از هنرمندان بجنوردی،علاوه بر این که  از سالیان قبل در ورزش های رزمی، تجربه اندوخته و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته نرم افزار می باشد، در هنر ویترای مدرن نیز مهارتی کامل دارد.

به بهانه برگزاری نمایشگاه انفرادی اش در بجنورد مصاحبه ای با او انجام شده است که در ادامه می خوانید:

نقاشی ویترای در مفهوم ساده به نقاشی روی شیشه می گویند  ولی می توان دروی پلکسی، ظروف، کاشی و... اجرا شود. اطلاعی از ریشه تاریخی این هنر دارید؟

ویترای در آغاز از طریق بندر ونیز به سراسر دنیا صادر و از این طریق به بنادر جنوبی ایران رسیده و مورد توجه مردم قرار گرفته است. اوج این هنر را در زمان صفویه در اصفهان و شیراز شاهدیم.

چطور شد به نقاشی گرایش پیدا کردید؟

اولین چیزی که شخص را به طرف نقاشی می کشاند عشق به کار است.  آثار هر هنرمند، نشان دهنده استعداد اوست و در عین حال باید پذیرفت این آثار در نتیجه ی تمرین و مشق هنری  بوجود آمده اند. از دوران کودکی خیلی به طراحی علاقه داشتم و همیشه دوست داشتم تا جایی که توانایی دارم بتوانم تکنیک های مختلف نقاشی را در تمامی زمینه ها فرا بگیرم.

در هنر گرافیک  از کلاس چه استادانی بهره بردید؟

یادگیری این سبک از نقاشی، خود آموز بوده است و تجربه ای که در تکنیک ترکیب رنگ در سبک نقاشی رنگ روغن زیر نظر استاد خانم پاکزاد آموختم توانستم در هنر ویترای هم بکار ببرم که جلوه ی خاصی به کارهایم بخشیده است.

 وجه تمایز این نقاشی با دیگرنقاشی ها در چیست؟

 وجه تمایز این نقاشی با دیگر نقاشی ها در مواد اصلی کارمی باشد. در ویترا چون زمینه کار، خاصیت جذب ندارد که بتوان مثل نقاشی روی بوم و... براحتی رنگ و دور گیر را طراحی کرد تفاوت حس می شود.

سختی های نقاشی ویترای چیست؟

حلال رنگای ویترای، تینر است و استفاده طولانی مدت از تینر هم خطرناک است هم باعث سوزش چشم می شود، در تنفس مشکل ایجاد می کند. ازسوی دیگر چون ابزاراصلی کار شیشه می باشد، مراقبت های خاص خودش را دارد و بی نهایت خطرناک است.

خطر بریدن دست یا مورد دیگری کار را سخت می کند؟

 

برای بریده نشدن دست زیاد نگران نیستم ولی ممکن است گاهی در مراحل پایانی یک تابلویی که چند ماه زحمت کشیده شده به عللی شیشه بشکند.

گاهی هم در زمان حمل تابلوها برای گذاشتن در نمایشگاه

بله امکان زیاد دارد که چنین اتفاق بدی در زمان حمل تابلوها به نمایشگاه بیفتد که این حادثه ناگوار ممکن است تلاش چند ماهه را در کمتر از چند ثانیه به باد دهد.

استقبال مردم از نقاشی ویترا در چه حدی است؟ آیا شناخت کاملی از این نقاشی وجود دارد؟

لمس برجستگی و جلوه های رنگ های ویترای برای مردم لذت بخش است. زمانی این نقاشی با همان سبک و روش ساده قدیمی برای مردم شناخته شده بود ولی به عللی، مدت ها این هنر به رکود کشیده شد. این کار موجب شد شناخت لازم برای این نقاشی در حال حاضر وجود نداشته باشد.

ولی استقبال خوبی از نمایشگاه شما شد و شاهد این بودم که بازدید کنندگان تعریف های زیادی از این هنر می کردند!

نشانه لطف مردم بود. و چون از رنگ های شفافی استفاده کرده بودم و انعکاس نور را می دیدند بیان می کردند که این هنر به انسان آرامش می دهد.

متاسفانه در معماری استان ما کمتر از این هنر استفاده می شود در حالی که می تواند زیبایی با شکوهی را به نمایش بگذارد!

بله! متاسفانه همینطور است. در حالی که از این هنر می شود در موزه ها، معماری داخلی ساختمان و تزیینات منزل، حتی در ادارات و بانک ها استفاده کرد.

علت این بهره نبردن خوب معرفی نشدن نقاشی ویترا نیست؟

دو علت را می توانم بیان کنم؛ یکی اینکه هنرمندان اندکی در زمینه ویترای کارکرده اند و مردم کمتر نمایشگاه فاخر آثار ویترای را دیده اند. دوم این که فرصتی هم نداشتیم که بتوانیم این هنر را به خوبی معرفی کنیم.

تهیه وسایل این نقاشی در استان به سادگی امکان پذیر است؟

خیر! ولی با سفارش دادن امکان پذیر است و خوشبختانه بسیاری از وسایلم را می توانم از طریق اینترنت خریداری کنم.

چرا به آموزش هنرجو نمی پردازید؟

چون دانشجوی کارشناسی ارشد، آن هم رشته سختی چون نرم افزار هستم و طراحی ویترای زمان زیادی را به خودش اختصاص می دهد کمتر به این موضوع فکر کرده ام.

مکان مناسب هم برای این هنر باید در نظر گرفته شود.

بله، کاملا درست است. مکان مناسب برای آموزش هنرجو پیدا نکرده ام چون برای خشک شدن کار، هوای محیط باید خشک و ترجیحاً دور از گرد و غبار باشد. از سویی برای طراحی روی شیشه لازم به استفاده از میزهای مخصوص، ابزارهای کار با شیشه، رنگ، تینر و سیستم های تهویه قوی نیاز است.

اگر روی شیشه های بنایی چند طبقه نقاشی ویترای شکل بگیرد هم بازتاب نور در داخل ساختمان هم نمای بیرونی زیباست.

بله. بازتاب نور، در اتاق ها، آرامش خاصی به انسان ها می بخشد. آن جاست که هر کس به منزل شما تشریف می آورد یا قدم در اداره ای می گذارد حتما مبادرت به عکاسی می کند. اگر روی شیشه های  یک ساختمان چند طبقه در بجنورد کار ویترای انجام شود باید ما ویترا کارها، تمام زندگی مان را رها کنیم، چرا که استقبال روز به روز بیشتر خواهد شد.

نمای شهر هم زیبا می شود.

بله، اینجاست که باید ستاد زیبا سازی شهر در این مورد وارد شود. لااقل شیشه های نمای بیرونی شهرداری مرکزی را با ویترای نقاشی کنند تا شاهد زیبایی و شکوه این هنر باشند.

آیا رنگ ها و خمیر ویترای، در مقابل سرما و گرما، مقاوم هستند؟

بستگی به استفاده از رنگ خوب دارد که در این مورد وسواس خاصی دارم. زمانی که رنگ و خمیر دورگیری با کیفیت بالا تهیه شود، مقاومت بالا در مقابل گرما، سرما، نور و حرارت آفتاب و ... را تابلوها خواهند داشت.

اولین تابلوی ویترایی که کشیدید چه تصویری بود؟  

نور و روشنایی بود، سمبل خداوند! و کارم را به نام  و یادش آغاز کردم.

 رمز موفقیت شما در این هنر چه بود؟

من بر کوهی از مهربانی که پدر و مادرم هستند که هر دوی این بزرگواران فرهنگی می باشند و حامی من بودند تکیه دارم.

از تابلوی آئینه خانه مفخم چه خبر؟

بعد از تابلوی «و ان یکاد» که یکی از زیباترین تابلوهای ست  که کشیده ام و در حال حاضر تابلوی «آئینه خانه» را که شما پیشنهاد کردید در دست کار دارم که حس و حال زیبایی از تاریخ و هنر دیارم را به نمایش خواهد گذاشت. البته شش ماه است که مشغول کارم و فکر کنم دو سه ماه دیگر کار داشته باشد.

 با توجه به این که سفارش هایی برای خرید تابلوهای ویترای شما در خارج از کشور فراهم شده، آینده این هنر را چگونه می بینید؟

امیدوارم بتوانم با فروش این تابلوها، بار دیگرهنر ویترای را به کشورهای دیگر معرفی کنم و از سویی دیگر بتوانم  حرکت جدیدی برای معرفی این هنر در بین نسل جوان هم سن و سال خودم  آغاز کنم.

 آرزوی کشیدن چه تابلویی را دارید؟

 دوست دارم، با هنر ویترا، جاذبه های توریستی و تاریخی استانم را در قالب قاب های زیبایی به منازل و نهادها و ارگان ها بکشانم و در مرحله بعدی به این پروژه فکرمی کنم که زیبایی دست خط تمام اساتید برتر خوشنویسی استان را در تابلوهایی با تکنیک ویترای طراحی کنم. معتقدم هنر ما باید ابتدا در خدمت هم استانی های عزیزمان باشد.


http://uupload.ir/files/3x9_5td7_img_3761.jpghttp://uupload.ir/files/8j68_rgzf_img_3756.jpg

 

چاپ شده درهفته نامه سیاحت شرق 7تیر96تاریخ : پنجشنبه 8 تیر 1396 | 05:18 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.