مشبک چوب ، عشق بازی با طبیعت است

http://uupload.ir/files/ykbt_%D9%82_(12).jpg
سیداحسان سیدی زاده - هفته نامه سیاحت شرق 12تیر96

شایدعمرهنرمشبک را به توان به قرون اولیه ای که بشر برروی زمین زندگی کرده است برگردد زمانی که انسان های نخستین توانستند بردیواره غار، روزنه ای برای نفوذ نور یا خروج دود ایجاد کنند.

علی نوریان متولد1364بجنوردمی باشد که درس حرفه و فن دوران تحصیلی اش توانست او را به سمت کارهای هنری بخصوص «هنرمشبک» سوق دهد. روحیه خستگی ناپذیرش را اگرچه باید تا حدودی  به رشته تحصیلی اش( تربیت بدنی ) نسبت داد ولی او درهنگام کار برروی چوب ، ابزارکار را خسته می کند. گذشت ساعت ها که نه ، گذشت روزهم نمی تواند اورا از پای درآورد.

 «چه حوصله ای دارید»،«یعنی کارروی چوب این قدرسخته ؟»،«ما کارها ی مشبک راکه می بینیم فکرمی کنیم نیم ساعته تموم میشه »و... جملاتی است که درآخرین نمایشگاهش ، بازدیدکنندگان به زبان می آوردند.

 مقدمه طولانی شد همچون کارهای او که برای تولیدشان روزها و هفته ها ، زمان می گذارد.

شمابه گفته خودتان هرگز استادی نداشتید چه عاملی موجب تشویق شما به ادامه کار مشبک پس از دوره تحصیلات راهنمایی شد؟

شرکت در مسابقات و نمایشگاه های مختلف ، کسب مقام های متعدد درمدت زمان خیلی کم  ، تشویق هنرمندان و دوستداران هنر، مرا دراین راه پشتوانه شدند.

چه تفاوتی کار شما را با بسیاری از کارهای مشبکی که وجود دارد متمایز کرده است ؟

 در این هنر ایرانی و اسلامی  ، اسلیمی ، شمسه ، ترنج ، خاتون و... وجود دارد. تلاشم براین بود که ازطرح های گرافیکی بهره بیشتری ببرم و این نوآوری به ارزش و اعتبار کارم افزود.

سختی های اولیه کار چه بود و امروز چه مشکلاتی بر سر راه این هنر وجود دارد؟

درابتدای کار تهیه مواد اولیه مشکل بود هم کمی بودجه (پول توجیبی که می گرفتم) و هم این که باید هر وسیله را از یک جا تهیه می کردم . بخصوص برای فراهم کردن چوب مناسب ، تیغ اره ، کمان اره خوب باید خیلی جستجو می کردم .

سختی امروزه ؟

«مجردی» و« بیکاری» ولی از جدی گذشته ؟! گاهی روزی هشت ساعت سربرروی تخته ای خم کرده ام و تابلویی را ساخته ام ، نتیجه اش گردن دردهای شدیدی است که به سراغم آمده وامروزه نمی توانم بدون آتل گردن ، کارکنم . ولی عشق به این کار تحمل درد را آسان می کند. پایان کار، لذتی دارد که درد فراموش می شود .

اجرای مشبک روی فلزات هم زیبا ست ، تجربه کرده اید؟

این هنرروی صدف ؛ استخوان ، فلزات هم قابل اجراست وجنبه تزئینی و دکوری قابل توجهی پیدا می کند. برروی چرم، سنگ پلاستیك، یونولیت، فرمیكا، نئوپان نیزانجام گرفته است . تجربه اش را برروی همه داشته ام ولی مشبکِ چوب ، عشق بازی با طبیعت است .

چراعرضه و تقاضایی مناسب این بازار ندارد؟

  شاید به علت این که نمایشگاه کمی دراستان ازمشبک داشته ایم ، مردم چندان با این هنرآشنا نیستند . امیدوارم که مسئولان آموزشگاه های هنری ، کلاس آموزش مشبک را برقرارکنند تا هنرجویان بیشتری به این هنرفاخرایرانی جذب شوند.

زیباترین مشبک ها را می توان
برروی  درها،‌ منابر حرم ‌امام زاده ها ، مساجد ، کاخ ها، ظروف نقره ، طلا و... دید کاربردی ترین جا که از این هنر استفاده می شود کجاست  ؟
وسایل زینتی تجملی ،‌ قاب ها و تابلوهای نفیس خوشنویسی، انواع پاروان ها، لوسترها و غیره

دراین هنربه هردو شکل کارمی کنید؟

بله نوعی  یك پارچه وبدون استفاده ازچسب كه با كمی اتصال موقع برش ازهم جدا نمی شوند.
نوع دوم که جدا جدا یعنی قطعات جداگانه بریده می شود و سپس روی زمینه نصب می شود که در هر دو تجربه دارم .

دراولین نمایشگاهی که حدود ده سال قبل برپا کرده بودید، طرح های مدرن را روی این هنرسنتی انجام دادید و معترضانی هم وجود داشتند، ایراد آنها و پاسخ  شما چه بود؟

این هنجار شکنی هنری باعث اعتراض عده ای از دوستان هنرمند شد ولی وقتی نتیجه آن رادیدند که نه تنها، مشکلی ایجاد نکرده بلکه هنرمشبک را زیباترنشان داده ، موردتشویق هم قرارگرفتم . به هرحال هر خلاقیت و نوآوری درابتدا ، مشکلاتی دارد.

شما حوصله «صبر» را هم سربرده اید طولانی ترین زمانی که برای خلق یک تابلو صرف کرده اید چه مدت بود؟

 یک سال روی یک اثر کارکردم .

بعضی افراد ازمشبک های شما کپی برداری می کنند نگران نیستید؟

خوشحالم هستندکسانی که به این هنرعلاقه دارند ولی همانطورکه می گوئید «کپی»برداری است و هرگزمثل اصل نمی شود.اگرحمل برخودستایی نشود، کارم مثل اثرانگشت است ، نمی توانند مشابه سازی چنان انجام دهند که  شبیه کارم باشد.

معرق هرچه روی قطعه کوچکی  باشد سخت تره ؟

بله ، این همان مشکلی است که ما معرق کارها داریم ، خیلی هابه این توجه نمی کنند که ظریف کاری برروی یک قطعه ی کوچک چوب به مراتب سخت ترازقطعه بزرگ می باشد.

گاهی دیدیم معرق یا مشبک کاران تخته را قبل از شروع کار در برابرنورخورشید می گیرند؟ دلیل این کار چیست ؟ به اصطلاح از فوت وفن کوزه گری است ؟

اوایل تجربه این کار را نداشتم وسط  کار ناگهان چوب می شکست ، تجربه ای که کسب کردم این بود که باید تخته را مقابل نورگرفت که نکند میانه چوب خالی باشد ودرحین کارهمه زحمت باشکستن چوب برباد رود .

دوست دارید به عنوان آخرین سئوال از شما چه می پرسیدم؟

دوباره می پرسیدید «سختی امروزه کارم چیست؟» تا همان جوابی رامی دادم که درپاسخ سئوال چهارم دادم؟


http://uupload.ir/files/moff_%D9%82_(13).jpghttp://uupload.ir/files/5k54_%D9%82_(8).jpghttp://uupload.ir/files/qrsq_%D9%82_(15).jpghttp://uupload.ir/files/jcfz_%D9%82_(20).jpgتاریخ : دوشنبه 12 تیر 1396 | 05:10 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.