گفت و گو با «ابراهیم شفیعی» بازیگر سریال «افسانه هزار پایان»
حرف های «بقیه» از «کهن شهر»
http://uupload.ir/files/pwdt_1736018f-c2b8-4624-b41f-f4fb4b25c4d9.jpg

مریم ضیغمی- روزنامه خراسان شمالی 25مرداد99
«ابراهیم شفیعی» بازیگر خونگرم سریال های طنز که فعالیت هنری خود را از زادگاهش تبریز با بازی در تئاتر آغاز کرد تجربه همکاری در دوبله را دارد و عضو انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم است. این هنرمند با اخلاق که با بازی در سریال طنز «خنده بازار» دیده شد، اکنون با سریال «افسانه هزارپایان» و «بچه محل» روی آنتن سیماست. با «شفیعی» درباره بازی اش در این سریال ها همکلام شدیم.
 
دوستی تان با «شهاب عباسی» سبب شد بازی در این سریال را بپذیرید یا نقش و فیلم نامه خوب بود؟
هر دو، یعنی هم به واسطه دوستی ام با شهاب و هم نقش خوب و بامزه ای بود و دوستش داشتم و بازی کردم. «افسانه هزار پایان» سریال پرزحمتی بود.
 گفته می شود، تولید این گونه آثار پر بازیگر و تاریخی با توجه به بودجه سازمان دچار مشکلات مالی می شود. دستمزدتان را پرداخت کرده اند یا خیر؟
خیر، بخشی از دستمزدم را پرداخت نکرده اند.
تا چه حد از حضورتان در سریال راضی هستید؟
مشکلات مالی سبب شد آن چه که در ذهن داشتیم محقق نشود و کیفیت کار پایین بیاید. با وجود این که سریال روی آنتن رفته است و مردم آن را دوست دارند ولی توقع مان بالاتر از آن چه بود که می بینید.
قبول دارید که وقتی دستمزد بازیگر پرداخت و توقعش از کار برآورده نشود، از کار دلسرد می شود و دل به آن نمی دهد؟
دقیقا همین طور است. مشکلات مالی سبب می شود بین گروه ها کدورت پیش بیاید و همدلی که سبب خوب از کار در آمدن مجموعه‌می شود، به وجود نیاید و روی کیفیت کار تاثیر مستقیم دارد.
برای رسیدن به شخصیت «بقیه» بزرگ «کهن شهر» با توجه به سابقه کاری تان چه کردید؟
این نقش نماد سرمایه دار شهر و برخی افرادی است که اکنون در جامعه وجود دارند. «بقیه» برای پول حرص می خورد و خسیس و منفعت طلب بود. سریال 2 سرزمین را نشان می دهد و 4 نفری که محاوره ای و نو حرف می زنند از ابر شهر به کهن شهر که سنتی و قدیمی است، آمده اند. ابر شهری ها سعی دارند کهن شهری ها را مدرن کنند.
 می توان گفت: «افسانه هزارپایان» هم طنز اجتماعی و هم سیاسی است و خیلی فضای فانتزی و تاریخ تخیلی دارد که آن را دوست دارم.
سریال با اشخاص مختلف و معروف شوخی و از مشکلات و مسائل روز جامعه نقد می کند، به مسئولان تلنگر می زند و به چند شخصیت ادای دین دارد. خودتان چقدر بازتاب دریافت کردید؟
بازتاب خوبی گرفتم و مردم خوش شان آمده است. اگر زمان پخش سریال از شبکه سوم سیما بهتر بود، بازتاب بیشتری داشت.
با بازیگران زیادی در سریال همکاری داشتید؛ همکاری با آن ها چگونه بود؟
همکاری با دوستان خیلی عالی بود و همگی حرفه ای و باسابقه بودند، جزو افتخاراتم بود که با آن ها هم بازی شدم اما مشکلات مالی شیرینی کار را کم کرد. البته کارگردان تلاش خود را کرد که از کیفیت سریال کم نشود.
در دوران شیوع کرونا «بچه محل» را ضبط می کردید. شرایط کار برای شما که نمی توانید جلوی دوربین ماسک بزنید چه سختی هایی داشت؟
کار خیلی پراسترس بود و عوامل پشت صحنه پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند اما بازیگران در معرض خطر بودند چون گریم می شدیم و انواع لوازم گریم به صورت مان می خورد و مدام نگران بودیم که بیمار نشویم و به خانواده های مان آن را منتقل نکنیم. من از روز اول ضبط کار از خانواده ام واقعا جدا بودم.
بینندگان اغلب شما را با بازی در آثار طنز می شناسند می خواهم بدانم آیا در زندگی واقعی عصبانی می شوید؟
مثل همه آدم ها من هم عصبانی می شوم. در زندگی واقعی گاهی شادی و گاهی عصبانیت است. 
این طور نیست که چون حرفه ام بازیگری است تحت تاثیر فضای آن قرار بگیرم و در زندگی ام اعمال کنم.
بارزترین ویژگی ابراهیم شفیعی چیست؟
باید از اطرافیان پرسید اما بیشتر با خوشرویی و بی حاشیه بودن من را می شناسند.
از زمانی که معروف و دیده شدید وقتی در اماکن عمومی قرار می‌گیرید در مواجهه با مردم که دوست دارند با شما عکس بگیرند این خصلت را اگر حال خوبی نداشته باشید، حفظ می کنید؟
صد در صد. همیشه سعی کرده ام با مردم برخورد خوبی داشته باشم زیرا آن ها نمی دانند زندگی ام چگونه است و دوست ندارم تصوری که از من در ذهن شان دارند از بین برود، برای همین همیشه در هر شرایطی سعی کرده ام روابطم را با مردم خوب نگه دارم و با حوصله با آن ها حرف بزنم و عکس بیندازم چون هر چه دارم از توجه و طرفداری مردم است و اگر مردم نباشند هنرمندی وجود ندارد.
موافق ورود دختر و پسرتان به حرفه بازیگری با توجه به مشکلاتش هستید؟
پسرم «کسری» در هنرستان موسیقی تحصیل می کند و تیتراژ مجموعه «ناخونک» را او خوانده است. دخترم 8 سالش است که اگر علاقه داشته باشد حرفی ندارم ولی تاکید نمی کنم که وارد این حرفه شوند. دوست دارم خودشان مسیرشان را انتخاب کنند. معتقدم اگر با علاقه دنبال حرفه ای بروند بیشتر موفق خواهند شد.
وقتی آثار شما را می بینند نقدتان هم می کنند؟
بله. همسرم رشته اش کارگردانی است و بیشتر نقدم می کند و ایرادهایم را می گوید.فرزندانم هم همین طور تیزبین هستند و درباره کارهایم صحبت می کنیم.
به عنوان سوال پایانی بفرمایید آن چه که در نوجوانی تصور می کردید اکنون به آن جایگاه رسیده اید؟
 هر فردی در هر جایگاهی که هست، دوست دارد پیشرفت کند و من هم دوست دارم با تلاش و مطالعه خودم را بالاتر بکشم ولی در کل از جایگاه کنونی ام راضی هستم، خدا را شکر می کنم.


تاریخ : چهارشنبه 25 تیر 1399 | 02:02 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات