کاسب هم کاسب های قدیم

p5ze_img_7242.jpg

کاسب قدیم 7 صبح درمغازه را با نیت و باور و ایمان خود می گشود راس ساعت 12 ظهر، مغازه را تعطیل می کرد دوباره راس ساعت 2 بعدازظهر مغازه را باز می کرد و زیاد که می خواست شب دیر به منزل برود یک ساعت از تاریکی گذشته مغازه را می بست و می رفت منزل و نزد عیال و فرزندان برای استراحت و گذراندن شبی خوش!
کاسب قدیم، از تمام روشنائی روز برای کاسبی و درآمد حلال استفاده می کرد و از طرفی هم معامله در شب راجایز نمی دانست چون اعتقاد داشت عیب جنس و یا رنگ جنس در شب خوب مشخص نمی شود و ازطرفی هم شب زودتر که به منزل می رفت برای شب نشینی های احتمالی وقت کافی داشت وچندین حسن دیگر که در این مقال نمی گنجد و همیشه هم کاروبارشان سکه بود و کمتر ازنبود مشتری و کسادی بازار می نالیدند.
حالا گریزی بزنیم به کسبه امروز:
خیرگئِران ها ساعت10:30 صبح در مغازه را می گشایند این در حالی است که تقریبا 4 یا 5 ساعت ازروشنائی صبح را از دست داده اند و تا ساعت 2:30 یا 3 بعدازظهر در مغازه می مانندکه از ساعت 1:30 به بعد را تقریبا بی فایده وقت خود را تلف می کنند. غروب هم معمولا از 5:30 یا 6 مغازه را باز می کنند تا 11 یا 12 شب! از استراحت شبانه، شب نشینی و صله رحمی هم خبری در کار نیست. اگر بخواهی به این کارشان هم اعتراضی کنی ویا ایرادی بگیری و بگوئی قدیم ها سبک و سیاق اینجوری بود، جواب می دهند که حالافرق کرده، زمانه عوض شده و فلان شده بیسار شده. در جواب ایشان فقط باید گفت که پس،از کسادی بازار، نبود مشتری و غیره هم گلایه نداشته باشید. به عنوان مثال الان آقارضا واکسی، کاسب قدیمی در امروزه روز هم به سبک قدیم در مغازه اش را باز می کندو بسیار هم موفق است و اگر بگوئیم دست زیاد شده برای آقارضا واکسی هم زیاد شده وهمینطور جناب عابد و چند نفر قدیمی دیگر که البته تعدادشان کم هست، باوجود اینکه در شغل ایشان هم دست فراوان شده است اما چون از روشنائی روز استفاده بهینه می کننددر شغل شان هم بسیار موفق هستند.
پس بازار کِسادنشده، این خود کسبه هستند که کساد شدن!!!
زیاده عرضی نیست، عزت زیاد


آقای علی اکبررحمانی


تاریخ : شنبه 10 آذر 1397 | 06:38 ب.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.