در گفت و گو با مشاور کارگردان نمایش «غرب غمزده» مطرح شد
درخشش روی سن روسیه
362e6976-0abf-4d8c-acb3-24f889b7939f.jpg


مرتضوی- روزنامه خراسان شمالی 22مهر97
سومین جشنواره بین المللی «مارتین مک دونا» از یکم تا هفتم اکتبر در شهر «پرم» روسیه  با 19  اثر از 9 کشور در حالی برگزار شد که نمایش «غرب غمزده» تنها نماینده ایران از خراسان شمالی در این جشنواره حضور پیدا کرد. به همین منظور با «مهران رحمانی» سرپرست گروه هنر بجنورد همکلام شدیم تا برایمان از دستاوردها و حمایت ها به منظور حضور در این جشنواره بگوید.
جشنواره مارتین مک دونای روسیه را چطور دیدید؟
یکی از جشنواره های معتبر جهانی که به لحاظ کیفیت و برگزاری بسیار بالا بود و می توان گفت یک سر و گردن از تمامی جشنواره های خارجی و داخلی که دیدم بالاتر بود و غافلگیری های فراوانی برایمان داشت. نخستین غافلگیری، آماده کردن دکور در کمترین زمان ممکن و به بهترین نحو بود. ضمن این که اقدامات آن ها به لحاظ اسکان، پذیرایی، حمایت از گروه و در نظر گرفتن راهنما بی نظیر بود. به واسطه این که در 3 روز آخر جشنواره حضور داشتیم، فقط توانستیم 4 کار را تماشا کنیم اما کارها بسیار به لحاظ کارگردانی، بازی، نورپردازی و فضاسازی قوی و بی نظیر بود و کاملاً حرفه ای اجرا شد.
گروه تا چه اندازه برای حضور در این جشنواره حمایت شد؟
نمی توان انتظار زیادی از ادارات دولتی داشت تا حمایت صددرصدی داشته باشند. با این وجود نهادهای استان همچون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری، آب منطقه ای ، شرکت برق و اداره کل میراث فرهنگی و دیگر بخش ها مانند انجمن نمایش، موسسه سپهر سرمد، مرکز ایده و اهالی رسانه کمک حال ما بودند و نهایت تلاش و حمایت خود را برای حضور در این جشنواره از گروه داشتند.  هر چند بودجه اصلی  توسط جشنواره تامین شده بود اما تهیه روادید به خصوص با وجود نوسانات ارز برای همه مشکل بود و اگر این حمایت ها نبود نمی توانستیم در این جشنواره حضور پیدا کنیم. با این وجود افتخار می کنیم که این اتفاق رقم خورد و در استانی زندگی می کنیم که قدر هنر را می دانند و این فرصت را برایمان به عنوان تنها نماینده ایران و نماینده تئاتر بجنورد، به وجود آوردند.
اجرای نمایش «غرب غمزده» چه بازخوردی در میان مخاطبان و شرکت‌کنندگان این جشنواره داشت؟
با توجه به این که در کشور قوانینی داریم که موظف به رعایت آن ها هستیم، برای دوستان جالب بود که چگونه  چنین متنی را انتخاب کردیم و برای تغییر آن اقدام و به نوعی آن را به موازین  ایرانی و اسلامی نزدیک کردیم که لطمه هم نخورد. آن ها منتظر بودند ببینند که ما چه کردیم و حتی در نشست مطبوعاتی این مسئله هم مطرح شد. با وجود آن که به واسطه مشکلاتی مجبور به جایگزین کردن بازیگر نقش اول شدیم اما باید بگویم «احمد قدوسی» اجرای بسیار موفقی داشت به گونه ای که بعد از اجرا دبیر جشنواره سراغ بچه ها آمد و بسیار راضی بود، بازخورد تماشاگران هم خوب بود و خوشبختانه آن ها هم راضی بودند و نقدهای مثبتی داشتند و البته  ایراداتی هم  به کار وارد بود که بیان شد اما فکر می کنم با توجه به بازخوردهایی که داشتند اجرای آبرومندانه ای داشتیم.
حضور در جشنواره بین المللی «مارتین مک دونا» چه دستاوردی برای هنرمندان این استان و تئاتر این خطه خواهد داشت؟
 هر هنرمندی دوست دارد که اثرش دیده، تشویق و حمایت شود و چه حمایت و تشویقی بالاتر از این که اثری علاوه بر ایران در خارج از مرزها هم دیده شود. این اتفاق بهانه خوبی بود برای این که فرهنگ خود را بشناسانیم و با اهدای بسته های فرهنگی خواستیم به معرفی بیشتر ایران به خصوص خراسان شمالی  که به طور قطع نام آن را  نشنیده بودند بپردازیم.  اما دستاورد مهم برای تئاتر خراسان شمالی و اهالی تئاتر این است که برای آن ها انگیزه ایجاد می شود و می توانند امیدوار باشند که آثار خود را عرضه کنند و کارهای مهم تری انجام دهند. وقتی آثار در جشنواره های مختلف پذیرفته می شود زمینه تبادل اندیشه میان افراد و فرهنگ ها و تمدن های مختلف  فراهم می شود.
 


تاریخ : پنجشنبه 22 شهریور 1397 | 03:32 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.