پژوهشکده فرهنگ عامه همچنان در حد حرف

d918ff8e-3179-428c-9511-8ded8fdc9584.jpgمرتضوی روزنامه خراسان شمالی 22مهر97
 در طول این سال ها در برخی محافل که اهالی فرهنگ استان گردهم آمدند به اهمیت و ضرورت راه اندازی پژوهشکده فرهنگ عامه پرداخته و به طور مکرر از مسئولان خواسته اند زمینه را برای راه‌اندازی چنین مرکزی در استان به واسطه وجود قومیت های مختلف فراهم کنند.
 این خواسته در دیدارهای اخیری که اهالی فرهنگ و هنر به بهانه های مختلف با مسئولان ارشد استان داشتند قوت گرفت و به یک مطالبه جدی و اولویت مهم تبدیل شد. 
هر چند علاقه مندان به فرهنگ عامه بیکار ننشسته اند و حرکت های جسته و گریخته ای از سوی آن ها در طول این سال ها صورت گرفته است اما از نگاه علاقه مندان این اقدامات کافی به نظر نمی رسد و باید پایگاهی وجود داشته باشد تا بتواند به شکل علمی و اصولی  فرهنگ عامه را که منبعی سرشار از تاریخ و فرهنگ این سرزمین است رصد کند. با این که خواسته پژوهشگران و فعالان فرهنگ عامه زمینه ساز حرکت های کوچکی از سوی متولیان شده و در این زمینه پیش نویسی تهیه شده و در اختیار دانشگاه بجنورد قرار گرفته است اما بر اساس پیگیری های مکرر این رسانه به نظر می رسد، این پیش نویس با چارچوب های اصلی برای شکل گیری پژوهشکده متفاوت است و تنها از آن می توان به عنوان زیرمجموعه این طرح و در قالب مباحث پژوهشی بهره جست و این طرح همچنان در ابتدای خط قرار دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان این که هنوز پاسخی در رابطه با طرح پژوهشی از سوی دانشگاه بجنورد دریافت نکرده ایم اما در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان از راه اندازی پژوهشکده فرهنگ عامه به عنوان مطالبه جدی جامعه فرهنگی و هنری سخن به میان آوردیم، تصریح می کند: با این وجود به نظر می رسد این طرح مربوط به حوزه های دانشگاهی است و باید دید دانشگاه بجنورد در این زمینه چه اقداماتی می تواند انجام دهد.«فرخنده» تاکید می کند: راه اندازی پژوهشکده فرهنگ عامه ضوابط خاص خودش را می طلبد و دانشگاه ها می توانند در این زمینه پیش قدم شوند و اداره کل می تواند همکاری داشته باشد.
رئیس دانشگاه بجنورد هم با بیان این که آن چیزی که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شد، طرح پژوهشی در رابطه با سند نشاط بوده و طرح پژوهشکده فرهنگ عامه ارسال نشده است، تصریح می کند:  این طرح می تواند در دل فرهنگ عامه به عنوان  بخشی از کار باشد.
دکتر «محقر» در رابطه با ورود دانشگاه ها به واسطه علمی و پژوهشی بودن این طرح، می گوید: از آن جایی که پژوهشکده، مرکز یا گروه پژوهشی روال خاص خود را دارد برای ایجاد پژوهشکده باید در وهله نخست یک گروه پژوهشی وجود داشته باشد و دستوری نمی توان در این زمینه ورود کرد و کم کم با تشکیل 3  گروه پژوهشی، یک مرکز شکل می گیرد.
وی اضافه می کند: این گروه ها  تفاوت هایی دارند و هر کدام شاکله هیئت های علمی و پژوهشگران خود را دارند و در واقع  از اجتماع مراکز پژوهشی یک پژوهشکده شکل می گیرد و از اجتماع 3 پژوهشکده نیز پژوهشگاه شکل می گیرد، بنابراین باید با یک گروه پژوهشی شروع کرد و در نهایت به پژوهشکده رسید.
وی ضمن استقبال از ایجاد چنین مرکزی در استان خاطرنشان می کند: با ایجاد ظرفیت های اولیه می توان شاهد راه اندازی پژوهشکده بود.
با این که خراسان شمالی به واسطه داشتن قومیت های مختلف از فرهنگ غنی برخوردار است؛ فرهنگی که مزیت این خطه محسوب می شود و می توان با ایجاد پژوهشکده زمینه را برای علاقه مندانی که به شکل پراکنده فعالیت می کنند، فراهم کرد، اما باید نشست و منتظر ماند که مسئولان کی قرار است به این اولویت جامه عمل بپوشانند.


تاریخ : پنجشنبه 22 شهریور 1397 | 03:28 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.