خوشنویسی روی خط رکود

55524a21-5bf4-4f7c-9e84-a3798ab05b78.jpg


مرتضوی روزنامه خراسان شمالی 19مهر97
 21 مهرماه روز ملی «خوشنویسی» است؛ هنری که در تقویم هست و در واقعیت جایی ندارد و این روزها در رکود به سر می برد. با این که خراسان شمالی ظرفیت های خوبی در زمینه خوشنویسی دارد اما فعالیت های چشمگیری را در این سال ها در این عرصه شاهد نبودیم و رکود فعالیت های خوشنویسی از نگاه خوشنویسان در سال های اخیر و جریان نداشتن این هنر آن گونه که باید، در کنار نبود بسترهای حمایتی و خرید آثار و انجمنی منفعل سبب شده است سیر نزولی را در این هنر شاهد باشیم.
«رضایی» از جمله هنرمندان خوشنویس استان است. او با اشاره به این که خوشنویسی در خراسان شمالی همانند بسیاری از استان ها با رکود رو به روست و تاکنون هر اندازه تعارف به خرج دادیم به ضرر خوشنویسی بوده و موجب آسیب رسیدن به این هنر شده است، می گوید: در واقع باید گفت خوشنویسی در دوران بسیار بدی به سر می برد و عملاً اتفاقی در آن نمی افتد.
وی اضافه می کند: به نظر می رسد نظارتی از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه وجود ندارد .وی اظهار می کند: متاسفانه مسئولان به برگزاری دوره های آموزشی بسنده کرده اند و در نهایت در ایام مناسبتی دور هم جمع می شوند و چند خطی را به رشته تحریر در می آورند که به منظور ارائه بیلان کاری است.
«رضایی» اضافه می کند: با این همه هنرمندان نیز زمانی فعالیت خود را تداوم می بخشند و اقدام به برپایی نمایشگاه می کنند که خرید و فروشی صورت بگیرد زیرا با تماشای صرف آثار چیزی عایدشان نخواهد شد.
وی با انتقاد از این که تاکنون نهادی برای خرید آثار اقدام  نکرده است زیرا این گونه که به نظر می رسد برای ادارات مسئله ای مانند فرهنگ مهم نیست تصریح می کند: اگر کسی در این زمینه فعالیت می کند به خاطر تعصبی است که به استان دارد.
وی خاطرنشان می کند: اینک سیر نزولی جریان خوشنویسی در استان به شدت احساس می شود اما امیدوارم روزی شاهد اتفاق های خوبی در این عرصه باشیم.
«رئیس الساداتی» که دارای درجه استادی در عرصه خوشنویسی است  می گوید: هر چند 2 سالی می شود که در جمع اعضای انجمن خوشنویسی حضور ندارم اما برپایی دوره هایی با دعوت از استادان انجمن کشور طی سال گذشته از جمله حرکت های شکل گرفته از سوی این انجمن بود.وی ادامه می دهد: انجمن خوشنویسی در سطح هنرجویان ممتاز و فوق ممتاز خوب است اما برای من که در سطح کشوری و بین المللی فعالیت دارم، سودی ندارد. وی بیان می کند: در واقع انجمن برای افرادی که دارای درجه استادی هستند کارایی ندارد مگر این که افراد، به تدریس بپردازند.
«عبدا... قهرمان» هم از جمله هنرمندان فعال در عرصه خوشنویسی است. او از بی مهری ها و بی توجهی به هنرمندان خوشنویس استان با وجود ظرفیت های خوب موجود در این زمینه می گوید و اضافه می کند: ضعف مدیریتی انجمن و فراهم نکردن زمینه تعامل هنرمندان با یکدیگر از عوامل موثر در رکود فعالیت های هنری این عرصه است.
وی اظهارمی کند: ارزش قائل نشدن برای هنرمندان خوشنویس، نبود سیاست گذاری درست و نابه سامانی هایی  که در این عرصه در استان به چشم می خورد  از دیگر عواملی است که سبب شده آن گونه که شایسته است نتوانیم نام استان را در عرصه ملی پرآوازه کنیم.
وی با اشاره به مشکلاتی که در انجمن خوشنویسان ایران وجود دارد، لازمه تغییر و تحول را برگزاری مجمع و تغییر مدیریت می داند و بیان می کند: با این وجود به نظر می رسد همه دستگاه ها در عرصه هنر موظف هستند و سهمی در  فعالیت های این عرصه همچون حمایت در نمایشگاه ها دارند.
وی خاطرنشان می کند: این انجمن می تواند از طریق تعامل با دستگاه های مختلف زمینه رونق هنر خوشنویسی را به اشکال مختلف فراهم کند.
 «زحمتکش» مسئول انجمن خوشنویسان بجنورد با بیان این که  انجمن به معنای جمع است و هر فردی می تواند در آن حضور داشته باشد و از آن بهره ببرد، می افزاید: مسئول انجمن تا حدودی می تواند  برای پیشرفت خوشنویسی گام بردارد و ما بارها از هنرمندان خواستیم اگر طرح و ایده ای دارند مطرح کنند تا  پیگیری کنیم.
 وی ادامه می دهد: هر چند مهم ترین وظیفه انجمن آموزش و اشاعه این هنر است اما در حیطه فعالیت های فرهنگی زمستان سال گذشته با دعوت از استاد «صندوق آبادی» و «شیرازی» و هنرمندان استان  در راستای برگزاری کارگاه گام برداشتیم.وی ضمن اعلام آمادگی انجمن برای فعالیت در تمام مناسبت ها، می افزاید: در انجمن به روی همه باز است و به نظر می رسد در خصوص این مسائل باید رو در رو حرف زد.
وی در خصوص بهره گیری از ظرفیت چند استاد در امر آموزش می گوید: هنرجویان به نام استادی برای ثبت نام می آیند و نمی توانیم هنرجو را مجبور کنیم که به کلاس استاد دیگری برود، ضمن  این که هر یک از هنرمندان در هر فضایی 4 هنرجو داشته باشد برای او ساعت تعریف و از برگزاری دوره های آموزشی در موسسات  مختلف استقبال می کنیم.
 سرپرست معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم با اشاره به ماهیت و ظرفیت هنر خوشنویسی و تفاوت هایی که میان هنر خوشنویسی و تئاتر وجود دارد، می گوید: سیاست گذاری ها در خوشنویسی ضعیف است و با نگاهی به فعالیت های صورت گرفته در عرصه خوشنویسی می بینیم که تعداد جشنواره هایی که برگزار می شود نسبت به تئاتر بسیار اندک است.
«حیدری» به برگزاری دوره های آموزشی در سال گذشته با دعوت از استادان خوشنویسی اشاره می کند  و آن را نشانه حرکت های شکل گرفته در این عرصه می داند و می گوید: برنامه هایی نیز در دل جشنواره فرهنگی و هنری هفته قرآن و عترت، خواهیم داشت.
وی با توجه به ظرفیت های موجود در این عرصه، بر مشخص شدن اولویت های مرتبط با آن  همچون حمایت از تولیدات در قالب برپایی نمایشگاه، خرید آثار هنری و برگزاری جشنواره ها  تاکید می کند و می گوید: در نظر داریم با توجه به میزان اثرگذاری جشنواره ها برای برگزاری جشنواره منطقه ای اقدام کنیم.
وی درباره خرید آثار هنری از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  به عنوان متولی، اظهار می کند: خرید آثار و برگزاری جشنواره را در دستور کار داریم و البته برگزاری جشنواره تمام  دغدغه های هنرمندان این بخش را پوشش می دهد و این موضوع نیازمند بررسی است.
وی می گوید: انجمن بیشتر روی آموزش تمرکز دارد و در رابطه با برگزاری جشنواره و نمایشگاه توقعی از آن نیست و اگر هم در آیین نامه وجود داشته تاکنون اقدامی دیده نشده است.


تاریخ : پنجشنبه 19 مهر 1397 | 03:21 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.