گفت و گو با «کوروش عطایی» فیلم ساز موفق هم استانی
مسیر سخت سینمای مستند
http://uupload.ir/files/w1eu_ec463137-7543-4158-be20-8a46222ffb42.jpg

نویسنده : مریم ضیغمی
  «کوروش عطایی» اگر چه سال هاست تجربه کار دارد اما با ساخت مستند نیمه‌بلند «از ایران، یک جدایی» به علاقه مندان هنر هفتم معرفی شد. او که همشهری خودمان است رزومه پر باری دارد، تحصیل کرده رشته کارشناسی کارگردانی سینماست و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته ادبیات نمایشی از دانشکده سینما، تئاتر دانشگاه هنر تهران کسب کرد.
 او برای این که بر تجربه هایش افزوده شود دوره فیلم نامه نویسی استاد «ناصر تقوایی» را نیز گذراند. کوروش عطایی تاکنون در جشنواره های بین المللی و داخلی شرکت کرده است. به تازگی مستند «در جست و جوی فریده» ساخته مشترک او و آزاده موسوی توانست از یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت جایزه ویژه دبیر جشنواره را دریافت کند. با این هنرمند بجنوردی به بهانه دریافت این جایزه همکلام شدیم.
 چطور شد دوباره سراغ ساخت مستند رفتید؟
مستندسازی علاقه و حرفه من است و هر زمان سوژه ای پیدا کنم که به نظرم جذابیت و ارزش ساخت فیلم را داشته باشد حتماً این کار را انجام می دهم.
منابع اطلاعاتی مستند «درجست و جوی فریده» را از کجا به دست آوردید؟
 ما از طریق یک آگهی که فریده برای پیدا کردن خانواده واقعی خود در روزنامه منتشر کرده بود با او آشنا شدیم و بعد از ارتباط و گفت و گو با او مشتاق به ساختن این فیلم مستند شدیم.
 مخالفی هم در مسیر ساخت این فیلم داشتید؟
نه.
 موقع گرفتن جایزه ویژه درجشنواره حقیقت چه حسی داشتید؟
قطعاً خوشحال بودم! اما بیشتر از جایزه، چیزی که من را خوشحال کرد ارتباط مردم با فیلم و استقبال بی نظیر آن ها از نمایش فیلم بود که این مسئله برای من مهم تر از هر جایزه ای است.
در کنار تحصیل در رشته کارگردانی سینما و ادبیات نمایشی، دانش آموخته دوره فیلم نامه نویسی استاد ناصر تقوایی نیز هستید. تقوایی چه تاثیری در روند کاری و موفقیت تان گذاشته است؟
ناصر تقوایی از برجسته ترین چهره های در قید حیات سینما و حتی ادبیات ماست و در دوره هایی که چند سال پیش افتخار شرکت در آن ها را داشتم چیزهای زیادی یاد گرفتم که شاید بتوان از مهم ترین آن ها اهمیت به روایت، قصه پردازی و احترام به مخاطب را نام برد.
قبول دارید که با ساخت فیلم نیمه بلند مستند «از ایران،یک جدایی» بود که همه کوروش عطایی را شناختند؟
بله، «از ایران، یک جدایی» اولین فیلم مستند ما بود و با این وجود مورد توجه مخاطبان قرار گرفت که اتفاق خیلی خوبی بود و تجربه ارزشمندی برای ما بود.
برنامه شما در روند فیلم سازی تان چیست؟
قطعاً به دنبال سوژه هایی برای فیلم جدید هستیم و امیدواریم  بتوانیم زودتر وارد پروسه ساخت فیلمی دیگر شویم.
کوروش عطایی اهل شهرستان بجنورد با تلاش خود به جایی در سینما رسیده و اکنون حرفی برای گفتن دارد. این تلاش و موفقیت را مدیون چه کسی هستید؟
من فکر می کنم همان طور که خودتان اشاره کردید هر موفقیتی نتیجه تلاش و زحمت است و قطعاً هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند، نمی خواهم بگویم که من آدم موفقی هستم چون به نظر خودم هنوز خیلی راه برای رفتن دارم و باید تلاش بیشتری کنم اما فکر می کنم با همه سختی هایی که در مسیر فیلم سازی به خصوص سینمای مستند وجود دارد باید فقط امیدوار بود و تلاش کرد.تاریخ : جمعه 24 آذر 1396 | 02:56 ق.ظ | نویسنده : سیداحسان سیدی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.